دسته بندی مشاغل براساس علائق

 

اخیراً روانشناسان به دسته‌بندی مشاغل بر اساس عوامل گوناگون از جمله علائق توجه کرده‌اند و شما می‌توانید بر اساس این دسته‌بندی‌ها شغل یا زندگی شغلی خود را بهتر انتخاب کنید بعنوان نمونه "استرانگ" تمام مشاغل را در هفت گروه عمده زیر تقسیم‌بندی کرده است.

1-               شغل‌های علوم زیستی

2-               شغل‌های علوم فیزیکی

3-               شغل‌های تکنیکی

4-               شغل‌های خدمات رفاهی

5-               شغل‌های تجارت کوچک

6-               شغل‌های تجارت بزرگ

7-               شغل‌های ادبی

روانشناس دیگری بنام "هات" مشاغل را از نظر اقتصادی بشرح ذیل تقسیم کرده است :

1-               سیاسی

2-               حرفه‌ای

3-               تجاری

4-               تفریحی

5-               کشاورزی

6-               کارهای دستی

7-               نظامی

8-               رفاهی

روانشناس معروف دیگری که در زمینه سنجش علائق کار کرده است کودر می باشد که ترجیح سنج شغلی کودر را ساخته است . وی علائق را به ده گروه بشرح تقسیم کرده است .

1-        رغبت مکانیکی :  افرادی که تمایل دارند با وسایل و ابزار مکانیکی کار کنند مانند تعمیر کاران اتومبیل ، ساعت سازان و مهندسان .

2-               رغبت محاسبتی :  افرادی که علاقمندند با آمار و ارقام کار کنند مانند حسابداران و بانکداران

3-        رغبت علمی :  کسانی که علاقمندند به کشف تئوری علمی بپردازند مانند شیمی دانان و زیست شناسان که در مرکز تحقیقاتی کار می کنند .

4-               رغبت هنری :  کسانی که به فعالیت های هنری و خلاقیت توجه دارند . مانند نقاشان و مجسمه سازان .

5-        رغبت تماس با مردم :  افرادی که می خواهند با مردم در تماس باشند مانند : هنرپیشه ها ، خبرنگاران و روزنامه نگاران .

6-        رغبت به فضای باز :  افرادی که ترجیح می دهند در محیط بسته و محدود نباشند مانند جنگلبانان ، طبیعی دانان ، زمین شناسان و کشاورزان .

7-               رغبت ادبی : کسانی که به نوشتن ، خواندن و تالیف می پردازند مانند : تارج نویسان ، نویسندگان و شاعران .

8-               رغبت موسیقی :  کسانی که به نواختن آلات موسیقی علاقمند هستند مانند موسیقی دانان و خوانندگان .

9-        رغبت خدمات اجتماعی : گروهی که علاقمندند به مردم نیازمند کمک کنند مانند : پرستاران، مددکاران اجتماعی و مشاوران .

10-           رغبت به کار دفتری : کسانی که به کارهای دقیق و بانظم و ترتیب علاقمندند مانند : دفتر داران و منشی ها .

یکی دیگر از روش هایی که می تواند به شما کمک کند تا بیشتر خود و تصویر ذهنیتان را در مورد شغل و حرفه آینده تان بشناسید این است که چشمان خود را ببندید و به 15-10 سال آینده فکر کنید، تصور کنید که صبح است و تازه از خواب بیدار شده اید ، ببینید ساعت چند است و پس از شستشو‌ی صورت و صرف صبحانه عازم محل کار خود شوید دقت کنید سوار چه نوع ماشینی می شوید و پس از رسیدن به محل کارتان دقت کنید که چه نوع محلی است قدیمی است یا نوساز ، کارگاه است یا اداره ، دولتی است یا خصوصی و نقش و سمت شما درآن محل چیست ؟ مطمئن باشید اگر تا 15 -10سال آینده اتفاق اساسی در زندگی شما نیافتد و شما با همین مدل و تصویر ذهنی فعلی راه خود را ادامه دهید به همان جا خواهید رسید که تصور کردید. اگر از کاری که تصور کرده اید خوشتان نمی آید باید بطور جدی راجع به مطالب گام اول فکر کنید ، دوباره انواع زندگی شغلی را مطالعه کنید دوباره خود را دقیق تر و کامل تر شناسایی کنید و نقاط ضعف خود را شناسایی و در جهت رفع آن‌ها قدم‌های راسخ ، مستدل و مستمری را بردارید و تصمیم بگیرید نشان دهید می توانید سرنوشتتان را تغییر دهید ، نشان دهید می توانید این امانت الهی ( اختیار) را در جهت تکامل و انسانیت خود بکار بگیرید و صاحب امانت را از خودتان راضی و خوشحال کنید .

برای این که خود را بهتر و بیشتر بشناسید تصور کنید که 100 میلیون تومان بدستتان رسیده است با آن چه می کنید ؟ قبل از خواندن ادامه مطلب به این سوال پاسخ دهید .

اگر با آن کسب و کار تازه ای را در نظر نگرفته اید ، زیاد اهل زندگی کار آفرینانه نیستید ، اما اگر تصمیمات در مورد کسب و کار آزاد ، خوداشتغالی و نوآوری و خلاقیت است آمادگی آن را دارید، کارتان را شروع کنید .

نکته : در انتخاب نوع شغل باید توجه داشته باشید که داشتن تجربه و تخصص اهمیت ویژه ای دارد عده ای فکر می کنند چون زیبا هستند و رموز آرایش را می دانند می توانند در کسب و کار لوازم آرایش وارد شوند و یا چون غذاهای خوشمزه می پزند می توانند در رستوران داری موفق شوند و عده ای چون ورزشکار خوبی هستند فکر کنند در کسب و کار وسائل ورزشی دارای تخصص هستند. مراقب چنین وسوسه هایی باشید .

 

در پایین اگر شغلی را برای خود انتخاب کرده اید باید بتوانید به 4 سوال زیر بدون مکث و فکر زیاد پاسخ دهید ؟

1-               چرا تصور می کنید برای این کار مناسب هستید ؟

2-               کدام یک از مهارتهای و ویژگی ها ی لازم برای این شغل را دارا هستید ؟

3-               کدام یک از تجربیات و آموزش های شما در این کار مفید هستند ؟

4-               عوامل کلیدی موفقیت در کاری که انتخاب کرده اید کدامند ؟

 

 

عباس پاكدليان                                                                                       فاطمه ميرشمسي

مدرس كارآفريني                                                                                    كارشناس ارشد كارآفريني

 

 


برچست ها :